Wnętrza medyczne

Projektowanie przestrzeni medycznych pozwala uzyskać funkcjonalną przestrzeń, odpowiadającą na potrzeby personelu oraz pacjentów. Architekt wnętrz pomoże Ci wzmocnić prestiż placówki, która jednocześnie będzie spełniała wszystkie normy prawne.

Estetyka wnętrz medycznych wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjentów, zapewnia przyjemną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa oraz gwarantuje komfort w miejscu pracy, w tym łatwy dostęp do niezbędnych narzędzi i sprzętu. Poznaj nasze doświadczenie w projektowaniu gabinetów lekarskich.

Projekt wnętrz medycznych Mokaa 4

Dlaczego projektowanie wnętrz medycznych jest ważne?

Coraz więcej klinik sięga po projektowanie gabinetów medycznych — zarówno na etapie budowy, jak i podczas modernizacji. Dlaczego?

  • Gabinety lekarskie muszą spełniać zróżnicowane wymogi prawne, kluczowe dla bezpieczeństwa pracy oraz komfortu pacjentów.
  • Pacjenci doceniają estetyczną przestrzeń medyczną, podkreślającą prestiż gabinetu.
  • Gabinety medyczne muszą spełniać wymogi funkcjonalne. Wygoda w dostępie do urządzeń, narzędzi, szafek ma duże znaczenie dla realizacji zabiegów, usprawniając pracę personelu medycznego.
  • Projekty gabinetów lekarskich uwzględniają wymagania formalne dotyczące potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektujemy przestrzenie bez barier architektonicznych, dostosowane do pacjentów ze zróżnicowanymi dysfunkcjami.
  • W placówkach medycznych najczęściej wciąż powiększa się zasób sprzętu niezbędnego do wykonywania zaawansowanych zabiegów. Przemyślany gabinet lekarski pozwala optymalnie wykorzystać wielkość pomieszczeń i założyć przestrzeń na przyszłe modernizacje.

Jeśli chcesz udoskonalić własny gabinet lekarski lub stworzyć klinikę, która zapewni maksimum poczucia bezpieczeństwa Twoim pacjentom nawet przed obliczem trudnych zabiegów — projektant wnętrz medycznych z pracowni architektonicznej MOKAA pomoże Ci w tym zadaniu.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne projektowanie wnętrz medycznych?

Dlaczego warto zaprojektować gabinet lekarski ze wsparciem architektów? To następujące zalety:

  • zwiększenie komfortu pacjentów,
  • wygoda personelu medycznego i sprawne przeprowadzanie zabiegów,
  • ergonomia w miejscu pracy,
  • spełnienie wszystkich norm — od sanepid i przepisy przeciwpożarowe przez wymogi z rozporządzenia ministra po dostępność dla osób niepełnosprawnych,
  • podkreślony prestiż placówki,
  • czytelna i powtarzalna identyfikacja wizualna,
  • projekt dostosowany do charakteru gabinetów medycznych,
  • ponadczasowe przestrzenie, które zachwycają pacjentów przez wiele lat,
  • optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni,
  • dobry układ wnętrza, intuicyjny dla pacjenta i wygodny dla pracowników,
  • meble z materiałów łatwych w konserwacji i odpornych na zabrudzenia, dzielenie przestrzeni dla komfortu pacjenta, miejsca na dokumentację, dobre oświetlenie ułatwiające leczenie — czynniki, o których czasem trudno pomyśleć, a które mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa.

Dobrze zaprojektowany gabinet medyczny posłuży Ci przez wiele lat. Pozwoli także wprowadzać zmiany wynikające z rozwoju placówki. Ergonomia pracowników, komfort pacjentów, nowatorskie rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb — te korzyści zapewni Ci profesjonalny projekt pracowni MOKAA.

Projekt wnętrz medycznych Mokaa 5
MOKAA_napis_beż

Projekty wnętrz medycznych

FAQ

  • gabinety lekarskie różnych specjalizacji, w tym pediatryczne,
  • kliniki medycyny estetycznej,
  • kliniki stomatologiczne,
  • przychodnie psychiatryczne, psychologiczne, psychoterapeutyczne,
  • gabinety masażu lub fizjoterapii,
  • gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • gabinety weterynaryjne,
  • i wiele innych wnętrz — od pojedynczych wnętrz gabinetów lekarskich po rozbudowane kliniki.

Do projektowania przestrzeni w gabinetach lekarskich potrzebny jest cały zespół ekspertów. Korzystamy z konsultacji zaprzyjaźnionych prawników, współpracujemy ze specjalistami z poszczególnych dziedzin i stopniowo tworzymy następujące projekty:

  • projekt koncepcyjny,
  • projekt aranżacji wnętrz gabinetów medycznych,
  • projekt wykonawczy,
  • projekt oświetlenia,
  • projekt technologiczny,
  • zestawienie materiałów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy dodatkowe wynikające ze specyfiki leczenia w danym gabinecie lekarskim. Możemy projektować osłony stałe, sale operacyjne, ale też pomieszczenia takie jak pokoje socjalne, toalety, przestrzenie dla pacjentów z dziećmi. Dla naszych architektów wnętrz kluczowa jest dobra współpraca z kliniką, dlatego każdy projekt zaczynamy od precyzyjnego omówienia oczekiwań, potrzeb, wykonywanych zabiegów, wykorzystywanego sprzętu i innych elementów, które muszą być uwzględnione.

Podczas projektowania wnętrz gabinetów medycznych należy poświęcić dużo uwagi na zapoznanie się z wymogami prawnymi — zarówno podstawowymi dokumentami, jak i charakterystycznymi dla gabinetu lekarskiego. Niespełnienie tych wymogów może oznaczać wyłączenie placówki do czasu naprawy błędów.

Duże znaczenie ma łatwość konserwacji. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gładkich, odpornych na zabrudzenia powierzchni, które dadzą się łatwo czyścić po każdej wizycie. Jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę, utrzymanie higieny może okazać się trudne.

Projekty muszą uwzględniać szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Istotne jest uniknięcie barier architektonicznych — progów, trudnych do otwarcia drzwi, zbyt wysokich umywalek. Pamiętajmy o oznaczeniach fakturowych dla niewidomych. Rażące światło może być bardzo uciążliwe dla osób w spektrum autyzmu. Brak wygodnej poczekalni, w tym przestrzeni dla osób z dziećmi, zwiększa stres przed zabiegiem.

Wykonujemy projekty dla wszystkich specjalizacji medycznych, a także dziedzin pokrewnych.

Rozpoczynamy od konsultacji i rozmowy o oczekiwaniach. Przedstawiamy wycenę i przewidywany termin. Następnie wykonujemy projekt koncepcyjny — najbardziej ogólny. Po wprowadzeniu ewentualnych poprawek i akceptacji efektu przez klienta wykonujemy projekt aranżacji wnętrz dostosowany do budżetu kliniki.

Tworzymy projekt wykonawczy — to wyspecjalizowany, sformalizowany i standaryzowany projekt dla ekip budowlanych. Wykonujemy projekt oświetlenia oraz projekt instalacji technologicznych — ciągi wentylacyjne, klimatyzację, sieci elektryczne, kompresory, kanały techniczne i wszystko, co jest niezbędne w danej placówce. Przesyłamy również zestawienie materiałów niezbędnych do wykonania inwestycji.

Zachęcamy do kontaktu przez formularz. Prosimy o zarysowanie charakteru gabinetu lekarskiego, dostępnej przestrzeni, liczby pomieszczeń. Następnie spotykamy się dwukrotnie — raz w naszym biurze (w Krakowie, Warszawie lub Londynie), potem w Twoim lokalu.

Rozmawiamy o preferencjach, oczekiwaniach, wykonywanych zabiegach, sprzęcie, który ma się znaleźć w placówce, liczbie pracowników. Omawiamy zakres projektu i możemy go wycenić.

Tworzymy dokumentację techniczną, w tym na potrzeby ewentualnej kontroli. Wykonujemy rzuty poszczególnych pomieszczeń — każdego gabinetu lekarskiego, przestrzeni wspólnych, korytarzy, toalet i innych. Projektujemy meble wolnostojące i na wymiar. Przygotujemy dla Ciebie zestawienie materiałów i wytyczne dla ekip budowlanych.

Projekty gabinetów lekarskich są czasochłonne i nie jesteśmy w stanie tych terminów uśrednić. Inaczej projektuje się gabinet psychoterapii dla jednej osoby, a inaczej — klinikę dla lekarzy różnych specjalizacji. Przed przystąpieniem do projektu koncepcyjnego przedstawimy Ci przewidywany czas realizacji dla poszczególnych etapów.

Projektowanie gabinetów lekarskich wyceniamy indywidualnie po rozpoczęciu współpracy. Cena zależy od metrażu placówki i jej specyfiki.